ArticleOriginal scientific text
Title
Dolegliwości ciążowe – stan wiedzy ciężarnych i rola edukacyjna położnych.
Authors 1, 2, 3, 4, 4
Affiliations
- Zakład Ginekologii, Katedra Ginekologii i Położnictwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Studentka Położnictwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Zakład Położnictwa Praktycznego, Katedra Ginekologii i Położnictwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Zakład Położnictwa, Katedra Ginekologii i Położnictwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Abstract
Wstęp. W Polsce każda ubezpieczona kobieta ma prawo do wyboru swojej położnej środowiskowej. Podczas opieki nad ciężarną do zadań położnej należy nie tylko wykonywanie działań medycznych. Pełni ona rolę edukatorki, pomaga kobietom w rozwiązywaniu trudnych, jak i błahych spraw, a także jest wsparciem psychicznym dla nich. Osoba pełniąca opiekę nad ciężarną ma obowiązek skierowania jej do położnej podstawowej opieki zdrowotnej między 21. a 26. tygodniem ciąży. Spotkania edukacyjne z położną mogą odbywać się 1 raz w tygodniu w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży oraz 2 razy w tygodniu od 32. tygodnia ciąży aż do rozwiązania. Ich celem jest wytłumaczenie fizjologii ciąży, pomoc przy radzeniu sobie z dolegliwościami ciążowymi, przygotowanie kobiety do macierzyństwa i porodu.
Cel pracy. Sprawdzenie, jakie dolegliwości ciążowe są najczęstsze, czy ciężarne posiadają wiedzę na ich temat i z jakich źródeł informacji korzystają oraz określenie roli edukacyjnej położnej.
Materiał i metody. Przeprowadzono anonimowe ankiety wśród ciężarnych w III trymestrze ciąży w oddziale szpitalnym oraz w przychodniach/poradniach ginekologiczno-położniczych. W badaniu udział wzięło 100 respondentek.
Wyniki i wnioski. Najwięcej dolegliwości występuje w III trymestrze ciąży. Najczęściej występującą przypadłością w czasie ciąży jest częstsze niż przed ciążą oddawanie moczu, a najbardziej uciążliwą – poranne nudności i wymioty. Duży wpływ na wiedzę miały wiek i poziom wykształcenia. Najwięcej ciężarnych jako źródło wiedzy o fizjologii ciąży wybrało lekarza oraz Internet, a 74% badanych udałoby się do położnej, aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Jednak ze spotkania edukacyjnego z położną skorzystało tylko 9% badanych, a 18% nie wiedziało o takiej możliwości.
Keywords
dolegliwości ciążowe, fizjologia ciąży, rola edukacyjna położnej
Bibliography
- 1. Iwanowicz-Palus G, Krysa J, Bień A. Rola położnej rodzinnej w Polsce. MONZ 2013; XIX(3): 272–278.
- 2. Iwanowicz-Palus G, Stadnicka G, Bień A. Organizacja opieki przedkoncepcyjnej i okołoporodowej determinantą zdrowia i rodziny w społeczeństwie. MONZ 2013; XIX(3): 313–318.
- 3. Janiuk E. Wpływ edukacji zdrowotnej ciężarnej na dobrostan dziecka. W: Lichtenberg-Kokoszka E, Janiuk E, red. Ciąża i narodziny fundamentem przyszłości dziecka. Zagadnienie interdyscyplinarne. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2012: 21–39.
- 4. Hamid-Sowińska A. Aktywność fizyczna w czasie ciąży. W: Bręborowicz GH, red. Położnictwo. T. I. Fizjologia ciąży. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2012: 203.
- 5. Jodłowska-Sowińska M. Oczekiwania kobiet ciężarnych XXI wieku. Położ Nauka Prakt 2010; IX(1): 48–51.
- 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. nr 112, poz. 654, z późn. zm.).