Journal

Prace Historyczno-Archiwalne

ISSN: 1231-3335
Journal language: Polish
Publication frequency: Annually

General information

Journal description

Szanowni Państwo,

Badanie przeszłości, ustalanie nowych faktów historycznych, weryfikowanie tych, które już zostały ustalone lub poszerzanie o nich wiedzy, stanowi istotę funkcjonowania historyków. Zasadą tej działalności jest również upublicznianie swoich badań, publikowanie ich, czemu już od 28 lat służą „Prace Historyczno-Archiwalne”, których wydawcą jest Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie.

Rzeszów może się poszczycić stosunkowo licznym i bardzo prężnym środowiskiem naukowym historyków. Są oni zawodowo związani z miejscowymi uczelniami, instytucjami naukowymi, muzeami czy licznymi szkołami. To właśnie oni, na przestrzeni minionych lat, byli przede wszystkim autorami tekstów, publikowanych w niniejszym czasopiśmie. W rezultacie „Prace Historyczno-Archiwalne”, będące najdłużej wydawanym w Rzeszowie czasopismem historycznym, stały się istotnym elementem, służącym integracji rzeszowskiego środowiska historycznego.

Zachęcamy Państwa, zarówno historyków związanych z Rzeszowem, jak również innych naukowców z kraju i zagranicy, do publikowania teksów w naszym czasopiśmie naukowym. „Prace Historyczno-Archiwalne”, stawiają sobie za cel sprostanie standardom wysokiego poziomu prezentowanych na swoich łamach tekstów.

Licząc na owocną współpracę, zachęcamy Państwa do publikowania na łamach naszego czasopisma artykułów naukowych, źródeł historycznych, polemik, recenzji czy sprawozdań.
 

Dr hab. Wacław Wierzbieniec

Redaktor Naczelny


Scientific disciplines

Humanities

Editorial Board

Redaktor naczelny:
dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec

Zastępca redaktora naczelnego:
Paweł Dudek

Sekretarz redakcji:
dr Izabella Frużyńska

Publisher ethics



Redakcja czasopisma „Prace Historyczno - Archiwalne“ prowadzi działalność wydawniczą w oparciu o Standardy COPE, stosowane w nastepujacych przypadkach:

  1. Podejrzenie o autoplagiat na poziomie redakcyjnym.
  2. Podejrzenie o autoplagiat po opublikowaniu tomu.
  3.  Podejrzenie o plagiat na poziomie redakcyjnym.
  4. Podejrzenie o plagiat w opublikowanym artykule.
  5. Wątpliwości z ustaleniem autorstwa.
  6. Podejrzenie o wystąpienie problemu etycznego ze zgłoszonym tekstem na etapie redakcyjnym.
  7. Podejrzenie o wystąpienie problemu etycznego ze zgłoszonym tekstem po jego opublikowaniu.
  8. Podejrzenie nieujawnionego konfliktu interesów.
  9. Podejrzenie o fałszowanie i fabrykowanie danych.
  10. Zmiany na liście autorów.
  11. Sposób postępowania w przypadku podejrzenia recenzenta o przywłaszczenie pomysłów autora.
  12. Podejrzenie nieujawnionego konfliktu interesów.
  13. Podejrzenie o fałszowanie i fabrykowanie danych.
  14. Zmiany na liście autorów.
  15. Sposób postępowania w przypadku podejrzenia recenzenta o przywłaszczenie pomysłów autora.


Open Access Policy

CZASOPISMO „Prace Historyczno - Archiwalne” UDOSTĘPNIA NIEODPŁATNIE ZAWARTOŚĆ POSZCZEGÓLNYCH ROCZNIKÓW W POSTACI PLIKÓW PDF (TEKSTY ARTYKUŁÓW, RECENZJI ITP.) NA ZASADACH LICENCJI Creative Commons CC BY-NC-ND 3.0 PL (Uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych),
w skrócie: wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór (oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne) - jedynie w jego oryginalnej postaci – w celach niekomercyjnych, z przywołaniem autorstwa.