Collectanea Philologica
General information
Journal description
Cel i zakres tematyczny czasopisma
Profil merytoryczny czasopisma od 1995 roku aż do dziś określa tematyka związana z szeroko pojętą literaturą, językiem, historią, sztuką i filozofią świata starożytnego oraz recepcją antyku w kulturze nowożytnej.
W czasopiśmie są publikowane artykuły naukowe dotyczące, obok kultury starożytnej Grecji i Rzymu, także grecko i łacińskojęzycznych dzieł, w tym dzieł literatury chrześcijańskiej, które powstały w Polsce i innych krajach europejskich doby średniowiecza, odrodzenia czy baroku.
W naszym periodyku ukazują się również przekłady literatury greckiej i łacińskiej na język polski.
Materiał w każdym tomie dzielony jest na trzy podstawowe dziedziny: hellenistyka, latynistyka, recepcja. W zależności od profilu tematycznego danego tomu, podział może przebiegać na innych płaszczyznach: literatura, językoznawstwo, filozofia, historia i sztuka.
Odrębną część stanowi dział poświęcony recenzjom publikacji związanych z profilem czasopisma.
W czasopiśmie publikowane są prace autorstwa zarówno uznanych w dziedzinie antyku autorytetów polskich i zagranicznych, jak i młodych przedstawicieli nauki, którym dajemy możliwość zaistnienia w kręgu bardziej znanych badaczy.
Czasopismo posiada zasięg międzynarodowy. Publikowane są w nim artykuły w języku polskim, łacińskim i językach kongresowych. Wszystkie artykuły i recenzje posiadają anglojęzyczne streszczenia i słowa klucze w języku artykułu i po angielsku. W skład Redakcji oraz Rady Naukowej wchodzą uznani profesorowie, reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowe. Artykuły uzupełnione są o krótkie, anglojęzyczne biogramy autorów publikacji, co pomaga w budowaniu rozpoznawalności badaczy oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów z kolegami z kraju, jak i zza granicy.
W „Collectanea Philologica” ukazują się wyłącznie prace oryginalne po otrzymaniu dwóch pozytywnych recenzji anonimowych (double-blind review process).
Dostępne jest w wersji papierowej oraz w wersji zdygitalizowanej w Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego
Scientific disciplines
Editorial Board
Redaktor Naczelna
Prof. Jadwiga Czerwińska, Uniwersytet Łódzki, Polska
https://orcid.org/0000-0001-5915-5806
Scopus
Web of Science
Zastępcy Redaktora Naczelnego
Prof. Joanna Sowa, Uniwersytet Łódzki, Polska
https://orcid.org/0000-0002-6130-293X
Web of Science
Prof. Richard Buxton, University of Bristol, Wielka Brytania
Scopus
Web of Science
Sekretarz Redakcji
Dr Adriana Grzelak-Krzymianowska, Uniwersytet Łódzki, Polska
https://orcid.org/0000-0002-6584-3987
Scopus
Redaktorzy językowi
Dr Aneta Tylak, Uniwersytet Łódzki, Polska (dla artykułów w języku polskim)
https:// orcid.org/0000-0003-2763-2975
Scopus
Web of Science
Dr Adriana Grzelak-Krzymianowska, Uniwersytet Łódzki, Polska (dla artykułów w języku angielskim)
https://orcid.org/0000-0002-6584-3987
Scopus
Open Access Policy
Podstawową licencją publikowania artykułów w czasopiśmie jest CC-BY-NC-ND 4.0 (Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych). Na prośbę Autora istnieje jednak możliwość publikacji na zasadach licencji CC-BY (Uznanie autorstwa).
Czasopismo dostępne w Otwartym Dostępie od 2013 r. (zob. archiwalne zeszyty w Repozytorium UŁ). Pierwszy numer opublikowany w OJS w 2016 (zob. Archiwum).
Autor publikujący w czasopiśmie udziela Uniwersytetowi Łódzkiemu niewyłącznej licencji na korzystanie z utworu na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Także w otwartym dostępie, w tym na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC-ND. Licencja obejmuje również prawo do udzielania dalszych licencji na wskazanych polach eksploatacji. Zob. Prawa autorskie
W związku z realizacją polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych Uniwersytet Łódzki korzysta z upoważnienia Autora do deponowania utworu w Repozytorium UŁ i innych platformach dystrybucyjnych, zaś Autor zobowiązuje się do niekorzystania z wypowiedzenia umowy licencyjnej przez cały okres jej trwania. Zob. Oświadczenie Autora
Prawa autorskie osobiste są niezbywalne. Udzielanie licencji nie odbiera twórcy praw majątkowych. Autor może w pełni dysponować swoim utworem.
Opłaty
Redakcja nie pobiera opłat za rozpatrywanie tekstów, podobnie jak za prace redakcyjne nad tekstami oraz za ich publikację.
Dostęp do treści czasopisma jest bezpłatny.
Czasopismo nie publikuje reklam.
Źródła finansowania czasopisma stanowią subsydia uniwersyteckie i programy ministerialne.